Gebelik 16. Hafta

Hafta Hafta Gebelik, 16. Hafta Gebelik Annenin Durumu, Gebelik 16. Hafta Bebek Gelişimi ve Bebeğin Durumu, 16 Haftalık Bebeğin Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin haftalara göre evrelerini konu alarak hafta hafta gebelik başlığı altında hergün sizleri bilinçlendiriyor ve haftalara göre bebek gelişimi ile anne durumu hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışıyorum. Bugün Gebelik 16. Hafta konusunu işleyeceğiz.

Gebeliğin 16. Haftasında Annenin Durumu

Doktorunuzun üçlü test yaptığı ve ultrasonografi ile çocuğunuzun taranacağı haftadır. Bu yöntem kolay uygulanır ve riski yoktur. Bu yöntem ile çocuğunuzun organlarını inceleyebilirsiniz. Anormal bir durum tespiti için gereklidir. Her zaman sonuçları kesin olmayan bir yöntem olmasına rağmen güvenilir bir yöntemdir.

Bazı gebelerde burun kanaması ve nazal konjesyon görülmektedir. Bunun nedenleri değişen hormon düzeylerinin burundaki iç tabakada şişmeye yol açması, artmış kan akımı ve dokulardaki yumuşamadır. C vitamini eksikliği mevcutsa burun kanamaları sıklaşır bu kanamalar bütün gebelik boyunca sürebilir. Böyle durumları önlemek için C vitamini zengin gıdalar tüketmemiz gerekecektir. Gebelerin doktorların tavsiyesi olmadan burun damlası kullanmaması gerekir.

Önceki dönemler başlayan kabızlık ve mide ekşime hissi devam edebilir. Önceki dönemlerde belirttiğimiz gibi kullandığımız Vitamin ve demir ilaçları mide problemlerine sebep verebilir olduğunu unutmamak gerekir. İdrarda meydana gelen sıklık bu haftalarda artması normaldir. Bu dönemlerde görülen kabızlığı engellemek için günde en az 2 porsiyon meyve yemeli ve bol miktarda su tüketilmelidir (6-8 bardak) karın çatlaklarına karşı önlemlerinizi almanız gerekmektedir. Çatlak önleyici kremler özellikle kakao yağı cilde iyi gelmektedir.

Gebeliğin 16. Haftasında Bebek Gelişimi ve Durumu

Gelişimi devam eden bebeğinizin baş popo mesafesi 11,5 cm ve ağırlığı 100 gr olmuştur. Bebeğinizin başını dik tutabildiğinizi görebilirsiniz. Meydana gelen kol ve ayak hareketleri belli bir düzende oluşmaktadır. Bazı gebeler bu hareketleri gaz sancısı veya kanat çırpması olarak algılayabilir. Cilt altında yağ depolanmaya başladı.

Oluşumu devam eden gözlerin vücudun orta bölgelerine doğru yaklaştığını ve göz kırpa hareketi oluştuğu görülür. Gelişen ayak parmaklarındaki tırnakların şekillenmesi bu dönemde başlar. Emme refleksini Ultrason değerlendirmesinde görmeniz mümkündür. Bebekler bu dönemde başparmaklarını emmeye başlamıştır.

Ultrasonografi ile dış genital organları artık görülmeye başlanmıştır. Akciğerler ile düzenli olarak amnios sıvısı alıp verilmektedir. Bebeğin kalp atışları annenin kalp atışlarına göre 2 kat fazla oluşur ve bebeğin kalbi günde 10 litreden fazla kan pompalar. Bu haftada plasenta ve bebeğin aynı boyutta olduğunu biliyor muydunuz?

Gebelik 16. Hafta Bebeğin Ultrason Görüntüsü

Güncelleme: 15 Nisan 2015 Okunma Sayısı: 7.598 views

Google Plus Facebook Twitter Doğum izle
Bkz. , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (205 Yorum)

 1. ALGÜN diyor ki:

  beni su dünyada negatif çıkan gebelik testi kadar mutlu eden bir şey olamaz

 2. NURSAY diyor ki:

  Kadın her konuda profesyoneldir. sağlık gebelik moda diyet kadınca vs.

 3. KURTULUŞ diyor ki:

  Sabahtan beri gebelik takibindeki yenilikleri okuyorum,tum dusunen hastalarima duyurulur,en az 3 cocuk yapiniz:)

 4. KURTULUŞ diyor ki:

  : MOL GEBELİK (üZüM GEBELİĞİ) NEDİR? – Halk arasında “üzüm gebeliği” olarak da bilinenMol gebeliği ya…

 5. HANDAN diyor ki:

  Bu gebelik insanın psikolojisini feci halde bozuyo yahu kadın intihar etmiş! 4 cocuk istiyor muyum hala? Ben bunu bı daha düşüneyim =))

Yorumla