Gebelik 19. Hafta

Hafta Hafta Gebelik, 19. Hafta Gebelik Annenin Durumu, Gebelik 19. Hafta Bebek Gelişimi ve Bebeğin Durumu, 19 Haftalık Bebeğin Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin haftalara göre evrelerini konu alarak hafta hafta gebelik başlığı altında hergün sizleri bilinçlendiriyor ve haftalara göre bebek gelişimi ile anne durumu hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışıyorum. Bugün Gebelik 19. Hafta konusunu işleyeceğiz.

Gebeliğin 19. Haftasında Annenin Durumu

Bu dönemlerde anne adayları kendilerini daha yorgun ve halsiz hissedeceklerdir. Bu döneme girildiğinde artık hafif egzersizlere başlama zamanı gelmiştir. Düzenli yürüyüş yapmak ve gebelerim imkanı olduğu zamanlarda yüzmeleri iyi olacaktır. Spor yaparken aletli jimlastik makineleri kullanmanız tavsiye edilmez. Kilonuzu dengede tutmak ve zindelik sağlamak için düzenli spor yapmak tavsiye edilir. Yaptığınız bu spor bebeğe giden kan akımını artırımını sağlayarak daha sağlıklı bir bebek gelişimi oluşur.

Bu dönemlerde reflü görülebilir. Bu hastalığın bir diğer nedeni de artmış progesteronun yemek borusu ile mide arasındaki kası gevşek tutmasıdır. Bebeğe daha etkin miktarda besin sağlamak için annede yiyeceklerin sindirim sistemindeki yavaşlama ile sağlanır.

Genellikle yemekten 2 saat sonra aldığımız besinle bebeğe ulaşacaktır. Az miktar ve sık aralarla yemek yeme reflü riskini azaltmaktadır. Yatmadan önce yemek yemeyiniz. Gövdenin üst kısmının yükseltmeniz uyku esnasında tavsiye edilen yöntemlerdendir.

Gebeliğin 19. Haftasında Bebek Gelişimi ve Durumu

Gelişmekte olan bebeğin baş pop mesafesi 15 cm ve ağırlığı 240 gr olmuştur. Gelişmekte olan sinir uçları tamamen gelişmiştir. İnanabiliyor musunuz? Artık dışarıdan gelen sesleri hissedebilmektedir. Bebeğin uyuma düzeni yavaş yavaş başlamıştır. Damak yapısı ve süt dişleri taslakları oluşmaktadır. Böbrekleri idrar üretmektedir. Kız çocuklarında vagina uterus ve tüpler, erkek çocuklarında dış genital organlar hızla gelişimini sürdürmektedir. Gelişmeye başlayan baştaki saçlar bu hafta hızlanmıştır.

Gebelik 19. Hafta Bebeğin Ultrason Görüntüsü

Güncelleme: 26 Mart 2015 Okunma Sayısı: 6.656 views

Google Plus Facebook Twitter Doğum izle
Bkz. , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (209 Yorum)

 1. HULKİ diyor ki:

  Vatoza bakya 12 aylık gebelik dönemi geçiriyomuş,vatozunda görüntüsünü biliyordumda adını yeni öğrendim :)

 2. MİTHAT diyor ki:

  selman bey ribella da gebelik varmı?

 3. OLGAÇ diyor ki:

  Gebelik Belirtisi Şeffaf Akıntı Olabilir mi ?

 4. DORUKHAN diyor ki:

  İnfertilite, cinsel yönden aktif ve kontrasepsiyon uygulamayan bir çiftin gebelik elde edememesi durumudur.

 5. LEVENT diyor ki:

  Bu gebelik insanın psikolojisini feci halde bozuyo yahu kadın intihar etmiş! 4 cocuk istiyor muyum hala? Ben bunu bı daha düşüneyim =))

 6. BESTE diyor ki:

  Sürelerinizin Bir Kısmı Eksik Hesaplandığı İçin SGK Emekli Aylığı Bakımından Kârlısınız – Gebelik Tazminatımı Ne…

 7. NEVGECE diyor ki:

  gebelik testlerinin soruları da calınmıs beyler dogumlar da iptal

 8. HÜSAMETTİN diyor ki:

  Zaman Tüneli’ne “Hamileyim” seçeneği

 9. HÜRREM diyor ki:

  en son saat 21:00 da 1 bardak sicak sut ve icine iki adet seker :)) (gebelik torpili yaptim )

Yorumla