REKLAM ALANI 4

Gebelik 8. Hafta

REKLAM ALANI 9

Hafta Hafta Gebelik, 8. Hafta Gebelik Annenin Durumu, Gebelik 8. Hafta Bebek Gelişimi ve Bebeğin Durumu, 8 Haftalık Bebeğin Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin haftalara göre evrelerini konu alarak hafta hafta gebelik başlığı altında hergün sizleri bilinçlendiriyor ve haftalara göre bebek gelişimi ile anne durumu hakkında bilgi sahibi yapmaya çalışıyorum. Bugün Gebelik 8. Hafta konusunu işleyeceğiz.

Gebeliğin 8. Haftasında Annenin Durumu

Bu haftalarda doktorunuz istediğin tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü bu testlerin bazıları muayenelerde tekrar edilebilinir. Doktorunuz kendiniz ve ailenizle ilgili bütün sağlık bilgilerinizi detaylı bir şekilde vermeyi unutmayınız.

Bu haftalarda görülen fenalık hissinin sebeplerinden biri tansiyonunuzda ani düşmelerin olmasıdır. Bu tip durumların normal olduğunu bilip endişelenme yapmanıza gerek yoktur.

Hazımsızlık ve karında görülen şişkinlik bu haftalarda görülen en sık şikayetlerden bir tanesidir. Bunun sebebi olarak artmış gebelik hormonu nedeniyle sindirim sistemin yavaş çalışmasıdır. Bu nedenle rahat kıyafetler giyilmeli, gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durulmalı, küçük porsiyonlarla sık aralıklarla yemek yenilmelidir.

Bu haftalardan sonra kilonuzdaki artış yavaş yavaş başlayacaktır.Gebelik dönemi boyunca almanız gereken kilo en az 8 kg, en fazla 16 kg‘dır. Bunların dışında bir kilo alımı olduğunda doktorunuz gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Bazı zamanlarda kilo kaybı da meydana gelebilir. Tartılma esnasında aldığınız veriler doktorunuz tarafından değerlendirilecektir.

Eğer idrara sık çıkmaların yanı sıra yanmalar oluyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bu tip durumlar enfeksiyon riskinin habercisi olabilir. Bu durumda doktorunuz sizden idrar tetkiki isteyecektir. Gebelik döneminde oluşacak riskleri önlemek için bu idrar tetkiki önem taşımaktadır. Kan gurubunuzda şüphe duyuyorsanız tekrar bir kan testi yaptırmanız önemlidir.

Bu haftalarda gebeleri rahatsız edecekler şikayetlerden bazıları: Sabah bulantıları, halsizlik, kabızlık, memelerde hassasiyet, dolgunluk koyulaşma, idrara sık çıkma, baş ağrısı, midede ekşime hissi.

Gebeliğin 8. Haftasında Bebek Gelişimi ve Durumu

Bu haftada bebeğinizin boyu 10-13 mm uzunluğuna gelip bir kiraz ebadına ulaşmıştır. Oluşan bu bebeğin ağırlığı sadece 1 gramdır. Bu haftalarda bebeğinizde hızlı değişmeler olması normaldir. Beynin hızla büyümesi bebeklerinin başının büyük olmasının nedenidir. Bebeğin kalbi 4 ayrı odacık haline bölünür ve kan vücudunda dolaşmaya başlar. Bebeğinizin kulak kepçesi bu haftada artık oluşmuştur. Bu haftada cinsiyet belirler mümkün olmasa da hücreler yumurtalık ya da testis olarak oluşmaya başlar.

Bebeklerin kas kasılmaları başlar ve bu erken hareketleri bu haftada görmek mümkün değildir. Bağırsaklar göbek kordonun içinde oluşmaya devam eder ve karın boşluğu yavaş yavaş hareket etmeye başlamıştır. Kolların uzamasıyla birlikte ellerin oluşumu da başlamıştır. Ancak parmaklar çok kısa ve taslak halinde görülmektedir. Kıkırdak ve kemik yapısının hızlı oluşması bunları muhteşem ve inanılmaz bir durum haline getirir.

Gebelik 8. Hafta Bebeğin Ultrason Görüntüsü

gebelik8hafta Gebelik 8. Hafta

Güncelleme: 08 Nisan 2015 Okunma Sayısı: 11.742 views

Google Plus Facebook Twitter Doğum izle
Bkz. , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar (256 Yorum)

 1. ELGİN diyor ki:

  Öldüren neşter: Daha önce iki düşük ve bir dış gebelik hüsranı yaşayan genç anne-baba, ‘Beren’ adını verecekleri…

 2. SEYYAL diyor ki:

  hormonlardan dolayi gebelik maskesi olusuyor dogumdan sonra kendiliginden gecer genelde merak etmeyin,kalirsa da hallederiz :))

 3. İSTEMİHAN diyor ki:

  Tek embryo transferi, tüp bebek tedavisinde ki en büyük risklerin başında gelen çoğul gebelik riskini ortadan…

 4. ÇAОDAŞ diyor ki:

  Yaz hamilelerine rahatlatıcı tavsiyeler: Gebelik döneminde metabolizma hızı artıyor, bu da…

 5. BALKAR diyor ki:

  Yaz gebelerini rahatlatacak öneriler: Gebelik ile artan vücut ısısı, anne adayını sıcağa karşı daha da tahammülsüz yapıyor.

 6. BALKAR diyor ki:

  Boş gebelik nedir

Yorumla