Süt İzni Günlük Kaç Saattir?

sut-izni

Bu yazımızda süt izni günlük kaç saat, memurların süt izni ve işçilerin süt izni konularını bulabilirsiniz.

Kadın memura 657 Sayısı Devlet Memurları Kanununun 104. Maddesine göre çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci 6 ayda ise günde 1,5 saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez uygulanacağı hususu kadın memurun tercihine bırakılmıştır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Süt İzni

1) Kadın memura 1 yaşında küçük çocuğunu emzirmesi için günde toplam 1,5 saat olarak verilen süt izni, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihi esas alınmak kaydıyla ilk altı ayda günde 3 saate çıkarılmış ve ikinci altı ayda ise günde 1,5 saat olarak belirlenmiştir.

2) Süt izninin günde kaç kez ve hangi saatlerde kullanılacağı konusu ise kadın memurun tercih ve isteğine bırakılmıştır.

Süt İzni Videosu

4857 Sayılı İş Hukukuna Tabi Olan Çalışanlar Süt İzni

Kadın işçilere 1 yaşından küçük çocuklarını emzirmek için günde 1,5 saat süt izni verilmektedir. Bu sürenin nasıl kullanılacağı hususu tıpkı kadın memurlarda olduğu gibi işçinin kendisine verilmiştir. Kadın işçiye verilen süt izni günlük çalışma süresi içerisinde sayılmaktadır.

Kadınların işçi ya da memur statüsünde olması onların çocuklarını emzirmedeki göstereceği özeni olumsuz etkilememelidir. Ancak belirlenen bu süre özel sektördeki iş gücü kaybı sebebiyle çocukların emzirme ile ilgili hakları kısıtlanarak işçiye hak olarak verilmiştir. İşçi kadınlara memur kadınlardaki gibi ilk 6 ay ikinci 6 ay ayrımı yapmadan 1 yaşına gelene kadar çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saat süt izni verilmiştir.

Güncelleme: 13 Nisan 2015 Okunma Sayısı: 10.846 views

Google Plus Facebook Twitter Doğum izle
Bkz. , ,

Yorumlar (257 Yorum)

 1. İLSEL diyor ki:

  gebelik testlerinin soruları da calınmıs beyler dogumlar da iptal

 2. FAZİLET diyor ki:

  Boş gebelik nedir: Boş gebelik, anne adaylarını en hassas anlarında yakalıyor. Kalp atışını duymayı beklerken kö…

 3. ZENAN diyor ki:

  yalan dolana alısık toplumlarda doğruları söylemenin bazen yan etkileri olabilir… ne bilim erken gebelik, götte semsiye açılması vs

 4. ŞAYESTE diyor ki:

  Annemizi tebrik ediyoruz o zaman gebelik surecinde oldugum gibi her zaman yaninizdayim,bebisi öpün öpün :)))

 5. SELVİ diyor ki:

  Bir kizin gebelik testi icin babasindan para istemesi kadar garipsin

 6. DİLARA diyor ki:

  klp çarpıntısı nedenleri kalp çarpıntısına ne iyi gelir nden olur nasıl gçer | Sağlık ve Gebelik Portalı AMAN TANRIM !

 7. […] yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için devlet memurlarına günde toplam bir buçuk saat süt izni verilmektedir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçme özgürlüğü vardır. Süt izni, […]

Yorumla